Савјет министара БиХ задужио је Дирекцију за европске интеграције да почне неопходне предрадње из властите надлежности у вези с подношењем захтјева за чланство у ЕУ и за давање одговора на Упитник Европске комисије.Задужена је Дирекција за европске интеграције да изради документ - преглед конкретних активности за подношење захтјева за чланство и давање одговора на Упитник Европске комисије.Институције БиХ задужене су да интензивирају превођење легислативе из властите надлежности на енглески језик, коју је неопходно доставити уз одговор на Упитник Европске комисије, те да преводе достављају Дирекцији за европске интеграције, као и да планирају ресурсе за превођење. Доношење ових закључака проистекло је из Информације о подношењу захтјева за чланство у ЕУ и неопходним припремама за давање одговора на Упитник Европске комисије коју је Савјет министара БиХ усвојио на приједлог Дирекције за европске интеграције. Савјет министара БиХ на овај начин започиње припреме за нову фазу у процесу придруживања Европској унији, а то је подношење захтјева за чланство те давање одговора на Упитник који ће Европска комисија доставити нашој земљи.
Савјет министара БиХ прихватио је Иницијативу Министарства финансија и трезора за вођење преговора ради закључивања Кредитног споразума – Споразум између Босне и Херцеговине и Развојне банке Савјета Европе за финансирање Пројекта изградња регионалног водовода „Плава вода“ и именовао делегацију за преговоре. Министарство финансија и трезора ће након завршених преговора доставити Савјету министара БиХ нацрт уговора с основама за његово закључивање у складу са Законом о задуживању, дугу и гаранцијама. Изградњом регионалног водовода биће осигурано квалитетно рјешење за унапређење водоснабдијевања и одрживог кориштења изворишта „Плава вода“, што ће омогућити здравствено исправну воду за око 250.000 становника у пет општина Федерације БиХ: Травник, Нови Травник, Витез, Бусовача и Зеница.Укупна вриједност пројекта је 22 милиона евра, од чега ће Развојна банка Савјета Европе одобрити кредит од 11 милиона евра, а преостали износ биће обезбјеђен накнадним кредитом Европске банке за обнову развој.
Савјет министара БиХ донио је закључак да се покрене поступак продаје објеката дипломатско-конзуларне имовине бивше СФРЈ, зграда амбасаде у Бону и резидентног стана у Њујорку за које не постоји заинтересованост нити једне државе насљеднице бивше СФРЈ. За реализацију закључка задужени су Министарство финансија и трезора и Министарство спољних послова. Продаја ових објеката биће обављена путем професионалне агенције, а расподјела средстава добијених продајом извршиће се у складу с постотцима за сваку државу насљедницу у складу с чланом 2 Анекса „Б“ Споразума о питањима сукцесије, што практично значи да ће БиХ припасти 15 посто добијених средстава.
Савјет министара БиХ утврдио је Приједлог амандмана број 1 на Уговор о финансирању, склопљен између Босне и Херцеговине и Европске инвестиционе банке 26. новембра 2009. године – кредит Инвестиционо-развојне банке Босне и Херцеговине за мала и средња предузећа (ФИ 25.254), с Основама за закључивање Амандмана бр. 1 на Уговор о финансирању. Предлагач, Министарство финансија и трезора, доставиће Приједлог амандмана број 1 на Уговор о финансирању Предсједништву БиХ у даљну процедуру, а за бх. потписника предложен је министар финансија и трезора.
Савјет министара БиХ, на приједлог Министарства финансија и трезора, донио је Одлуку о издавању државне гаранције, којом се издаје државна гаранција у форми уговора о гаранцији за зајам за Сарајевски међународни аеродром између Босне и Херцеговине и Европске банке за обнову и развој, у износу од 25.000.000,00 КМ
Савјет министара БиХ утврдио је појединачне приједлоге одлука о ратификацији међународних уговора, и то: -Приједлог одлуке о ратификацији Споразума о финансирању између КфВ-а, Франкфурт на Мајни, Њемачка, и Владе Швајцарске Конфедерације, коју представља Државни секретаријат за економске односе (СЕЦО), и Савјета министара Босне и Херцеговине, којег представља Министарство финансија и трезора (прималац), за 900.000 евра за пружање стручних услуга примаоцу за припрему програма „Водоснабдијевање и управљање отпадним водама у БиХ II“ (Тузла, Зеница, Травник), који се финансира посебним средствима њемачке владе (бр. 212 К 2012-0026/125) и средствима Владе Швајцарске -Приједлог одлуке о ратификацији Уговора између Савјета министара Босне и Херцеговине и Савјета министара Републике Албаније о рјешавању дуга Републике Албаније и намиривању износа на рачунима по основу робне размјене између Републике Албаније и бивше Социјалистичке Федеративне Републике Југославије. -Приједлог одлуке о ратификацији Споразума о финансирању између Босне и Херцеговине и Европске комисије у вези с вишекорисничким програмом за Темпус у склопу ИПА компоненте помоћи у транзицији и изградњи институција за 2010. Годину. -Приједлог одлуке о ратификацији Споразума о гранту у склопу Државног програма ИПА 2009 за Босну и Херцеговину – Инфраструктура за воду и отпадне воде између Европске инвестиционе банке и Босне и Херцеговине -Приједлог одлуке о ратификацији Споразума између Савјета министара Босне и Херцеговине и Владе Републике Македоније у области образовања и науке. Предлагач, Министарство спољних послова, доставиће приједлоге одлука Предсједништву БиХ ради доношења.
Савјет министара БиХ усвојио је Информацију Дирекције за европске интеграције о налазима и препорукама Европске комисије садржаним у Извјештају о напретку Босне и Херцеговине за 2011. годину и документу Стратегија проширења и кључни изазови 2011 - 2012. Министарства и друга тијела управе задужена су да размотре ове документе, те да у своје планове рада за 2012. годину унесу активности којима ће превазићи недостатке наведене у Извјештају о напретку БиХ у 2011. години и документу Стратегија проширења и кључни изазови 2011 – 2012. Информација садржи упоредни приказ налаза и препорука из извјештаја о напретку БиХ у Процесу стабилизације и придруживања које је Европска комисија објавила 2009, 2010. и 2011. године те осврт на оцјене и препоруке Европске комисије о државама у регији. Европска комисија је 12. октобра ове године објавила Извјештај о напретку у процесу европских интеграција за све државе кандидате и потенцијалне кандидате за чланство у Европској унији. Уз Извјештај је објављен и документ Стратегија проширења и кључни изазови 2011 – 2012.
Савјет министара БиХ усвојио је Полугодишњи извјештај Канцеларије координатора за реформу јавне управе о напретку (праћење провођења Акционог плана 1 Стратегије реформе јавне управе у БиХ) за период јануар - јуни 2011. године, с освртом на период 2006 - 2011. године.Према Извјештају, укупна имплементација мјера из Акционог плана 1 је 52,28 посто, а остварени напредак у првих шест мјесеци износи 3,04 посто. Укупно гледано, од почетка имплементације Акционог плана 1 до 30. јуна ове године највећи напредак у имплементацији мјера остварен је у реформској области Институционална комуникација (69,15 посто), а најмањи у области Информационе технологије (38,97 посто).У Брчко Дистрикту БиХ остварен је највећи степен имплементације мјера из Акционог плана 1, и то 57,19 посто.
Савјет министара БиХ размотрио је и усвојио Информацију Министарства спољне трговине и економских односа о примјени Тарифног анекса - Тарифне квоте Царинске тарифе Босне и Херцеговине за 2011. годину за период од 1.1.2011. до 15.10.2011. године
Савјет министара БиХ, на приједлог Министарства цивилних послова, донио је Одлуку о утврђивању годишње квоте радних дозвола за запошљавање странаца у Босни и Херцеговини за 2012. годину.Према Одлуци, укупна годишња квота износи 2.093 радних дозвола, од чега се 1.410 односи на продужење већ постојећих, а 683 су нове радне дозволе. Од укупно издатих радних дозвола, на Федерацију БиХ односи се 890, Републику Српску 900 и Брчко Дистрикт БиХ 303 радне дозволе.
Савјет министара БиХ, на приједлог Министарства цивилних послова, именовао је Хусеина Нанића за директора Агенције за развој високог образовања и обезбјеђивање квалитета БиХ.
Савјет министара БиХ, на приједлог Министарства цивилних послова, утврдио је већином гласова Приједлог амандмана на члан 2 Приједлога закона о измјенама и допунама Закона о пребивалишту и боравишту држављана Босне и Херцеговине, који се односи на члан 8 Закона о пребивалишту и боравишту држављана БиХ с циљем реализације закључка Уставноправне комисије Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ од 21.10. 2011. године. Генерални секретаријат Савјета министара БиХ доставиће Приједлог амандмана у парламентарну процедуру. Амандманском измјеном Закона прецизира се, између осталог, да се приликом подношења захтјева за пребивалиште мора доставити доказ о власништву/сувласништву или посједу некретнине; уговор о подстанарском односу или потврда да се води спор о власништву. Такође, детаљније се разрађује институт боравишта дефинисан основним текстом овог закона. Истовремено се Приједлогом амандмана омогућава кориштење података из евиденција других органа, како би се грађани растеретили да лично достављају доказе, чиме се врши имплементација европске Директиве о услугама.
Савјет министара БиХ, на приједлог Министарства цивилних послова, утврдио је већином гласова Приједлог амандмана на члан 4 Приједлога закона о личној карти држављана Босне и Херцеговине, који се односи на члан 6 Закона о личној карти држављана Босне и Херцеговине, а који ће Генерални секретаријат Савјета министара БиХ доставити у парламентарну процедуру.Амандманом се прецизира да ће се поред података који су били дефинисани ранијим приједлогом закона, приликом подношења захтјева за личну карту узимати и отисци прстију, те да ће се подаци за личну карту уносити латиничним и ћириличним писмом, чиме се жели обезбиједити равноправна заступљеност језика и писама у БиХ. (крај)Служба за информисање СМБиХ