Посљедње вијести
Савјет министара БиХ утврдио је Приједлог основа за закључивање Уговора бр. 1 о Амандману на Уговор о зајму од 9.12.2005. године за Регионални пројекат жељезница између Босне и Херцеговине и Европске банке за обнову и развој. Предлагач, Министарство финансија и трезора, доставит ће Приједлог основа Предсједништву БиХ у даљњу процедуру, а за бх. потписника предложен је министар Драган Вранкић.
Амандманом се за 10 милиона евра повећава износ раније уговореног зајма и сада укупно износи 80 милиона евра. Средства су намијењена за финансирање завршетка обнове јужног правца жељезничког коридора 5-ц кроз БиХ, конкретно за дионицу Брадина – Сарајево у дужини од 42 км, те за финансирање обнове контакт мреже електрозвучних подстаница на дионици Сарајево – Чапљина. Нови зајам од 10 милиона биће алоциран на Федерацију БиХ.
Савјет министара БиХ утврдио је Приједлог основа за закључивање Уговора о финансирању између Босне и Херцеговине и Републике Српске и Европске инвестиционе банке – Водовод и канализација у Републици Српској, који ће Министарство финансија и трезора доставити Предсједништву БиХ у даљну процедуру, уз приједлог да се за потписника именује министар Драган Вранкић.
Ријеч је о кредиту у износу од 50 милиона евра с роком отплате на 25 година, укључујући осам година грејс периода, уз повољну камату, а који ће у цијелости бити алоциран на Републику Српску.
Пројекат се односи на санацију и изградњу инфраструктуре за водоснабдијевање и канализацију у 24 општине у Републици Српској: Приједор, Котор Варош, Рибник, Брод, Пале, Соколац, Рогатица, Требиње, Зворник, Гацко, Лопаре, Доњи Жабари, Градишка, Хан Пијесак, Лакташи, Нови Град, Шамац, Шековићи, Шипово, Трново, Власеница, Вукосавље, Козарска Дубица и Теслић. Корист од овог пројекта практично би имало 250.000 грађана.
Савјет министара БиХ, на приједлог Министарства финансија и трезора, донио је Одлуку којом се одобрава издавање државне гаранције за зајам Водоводу и канализацији Бијељина а.д. између БиХ и Европске банке за обнову и развој (ЕБРД).
На овај начин Босна и Херцеговина даје гаранцију Европској банци за обнову и развој у износу од пет милиона евра по Уговору о зајму између Водовода и канализације Бијељина а.д. и ЕБРД-а.
Савјет министара БиХ усвојио је Анализу спољнотрговинске размјене Босне и Херцеговине за период јануар – јуни 2010. године, коју је припремило Министарство спољне трговине и економских односа.
Укупан обим спољнотрговинске размјене БиХ за првих шест мјесеци ове године износио је 9,61 милијарду КМ, што је за 12,79 посто више у односу на исти период прошле године, када је укупна робна размјена износила 8,52 милијарде КМ. Вриједност укупног извоза у овом периоду била је 3,38 милијарди КМ и повећан је за 32,23 посто у односу на исти период претходне године.
Трговински дефицит износио је 2,85 милијарди КМ и мањи је за 16,38 посто у односу на исти период 2009. године, а покривеност увоза извозом је 54,26 посто.
Према групацијама, земље ЕУ и даље су наш главни спољнотрговински партнер и у укупном обиму размјене учествују с 49,58 посто, а слиједе потписнице „ЦЕФТА-е 2006“ с учешћем од 29,35 посто, док се 18,86 посто односи на остале земље у укупном обиму размјене.
Најбољу покривеност увоза извозом имамо с Аустријом 93,76 посто, а слиједе Словенија са 79,05 посто, Њемачка са 78,80 посто, Италија са 78,62 посто. Покривеност увоза извозом са Србијом износи 66,42 посто, а с Хрватском 53,34 посто.
Савјет министара БиХ задужио је руководство Секције Босне и Херцеговине за ЕXРО - 2010 у Шангају (генералног секретара и његовог замјеника, те директора Павиљона) да Савјету министара у року од 10 дана, а у складу са чланом 6 Одлуке о именовању чланова Организационог одбора Свјетске изложбе ЕXРО – 2010 у Шангају, НР Кина, поднесе извјештај о досадашњем раду Секције Босне и Херцеговине и финансијски извјештај закључно с августом 2010. године.
Савјет министара БиХ усвојио је Информацију Канцеларије заступника/агента Савјета министара БиХ пред Европским судом за људска права о предмету Алишић и др. против БиХ, Хрватске, Словеније, Србије и Македоније пред Европским судом за људска права у вези са повратом старе девизне штедње положене у филијали Љубљанске банке у Сарајеву и у филијали Инвестбанке у Тузли.
Задужени су Министарство финансија и трезора БиХ, Федералнo министарство финансија, Централна банка БиХ, Агенција за банкарство ФБиХ и Министарство спољних послова да, у року од три дана од усвајања овог закључка, именују стручњаке који ће интензивно сарађивати са заступником Савјета министара БиХ у изради изјашњења и заступању Савјета министара БиХ у предмету Алишић и др. против БиХ, Хрватске, Словеније, Србије и Македоније до окончања поступка пред Судом. (крај) – Служба за информисање СМБиХ
Посљедње вијести