Posljednje vijesti
Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog osnova za zaključivanje Ugovora br. 1 o Amandmanu na Ugovor o zajmu od 9.12.2005. godine za Regionalni projekt željeznica između Bosne i Hercegovine i Europske banke za obnovu i razvoj. Predlagač, Ministarstvo financija i trezora, dostavit će prijedlog osnova Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za bh. potpisnika predložen je ministar Dragan Vrankić.
Amandmanom se za 10 milijuna eura povećava iznos ranije ugovorenog zajma i sada ukupno iznosi 80 milijuna eura. Sredstva su namijenjena za financiranje završetka obnove južnog pravca željezničkog koridora V c kroz BiH, konkretno za dionicu Bradina – Sarajevo u dužini od 42 km te za financiranje obnove kontakt-mreže elektrozvučnih podstanica na dionici Sarajevo – čapljina. Novi zajam od 10 milijuna bit će alociran na Federaciju BiH.
Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog osnova za zaključivanje Ugovora o financiranju između Bosne i Hercegovine i Republike Srpske i Europske investicijske banke – Vodovod i kanalizacija u Republici Srpskoj, koji će Ministarstvo financija i trezora dostaviti Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, uz prijedlog da se za potpisnika imenuje ministar Dragan Vrankić.
Riječ je o kreditu u iznosu od 50 milijuna eura, s rokom otplate na 25 godina, uključujući osam godina grejs perioda, uz povoljne kamate i u cijelosti će biti alociran na Republiku Srpsku.
Projekt se odnosi na sanaciju i izgradnju infrastrukture za vodoopskrbu i kanalizaciju u 24 općine u Republici Srpskoj: Prijedor, Kotor Varoš, Ribnik, Brod, Pale, Sokolac, Rogatica, Trebinje, Zvornik, Gacko, Lopare, Donji Žabari, Gradiška, Han Pijesak, Laktaši, Novi Grad, Šamac, Šekovići, Šipovo, Trnovo, Vlasenica, Vukosavlje, Kozarska Dubica i Teslić. Korist od ovog projekta praktično će imati 250.000 građana.
Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva financija i trezora, donijelo je Odluku kojom se odobrava izdavanje državnog jamstva za zajam Vodovodu i kanalizaciji Bijeljina d.d. između BiH i Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD).
Na ovaj način Bosna i Hercegovina daje jamstvo Europskoj banci za obnovu i razvoj u iznosu od pet milijuna eura po Ugovoru o zajmu između Vodovoda i kanalizacije Bijeljina d.d. i EBRD-a.
Vijeće ministara BiH usvojilo je Analizu vanjskotrgovinske razmjene Bosne i Hercegovine za razdoblje siječanj – lipanj 2010. godine koju je pripremilo Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa.
Ukupan opseg vanjskotrgovinske razmjene BiH za prvih šest mjeseci ove godine iznosio je 9,61 milijardu KM, što je za 12,79 posto više u odnosu na isto razdoblje prošle godine kada je ukupna robna razmjena iznosila 8,52 milijarde KM. Vrijednost ukupnog izvoza u ovom razdoblju bila je 3,38 milijardi KM te je povećan za 32,23 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.
Trgovinski deficit iznosio je 2,85 milijardi KM i manji je za 16,38 posto u odnosu na isto razdoblje 2009. godine, a pokrivenost uvoza izvozom je 54,26 posto.
Prema grupacijama zemlje EU-a i dalje su naš glavni vanjskotrgovinski partner i u ukupnom opsegu razmjene sudjeluju s 49,58 posto, a slijede ih potpisnice „CEFTA-e 2006“ sa sudjelovanjem od 29,35 posto, dok se 18,86 posto odnosi na ostale zemlje u ukupnom opsegu razmjene.
Najbolju pokrivenost uvoza izvozom imamo s Austrijom 93,76 posto, a slijedi Slovenija sa 79,05 posto, Njemačka sa 78,80 posto, Italija sa 78,62 posto. Pokrivenost uvoza izvozom sa Srbijom iznosi 66,42 posto, a s Hrvatskom 53,34 posto.
Vijeće ministara BiH zadužilo je vodstvo Sekcije Bosne i Hercegovine za EXPO 2010 u Šangaju (generalnog tajnika, njegova zamjenika te direktora Paviljona BiH) da Vijeću ministara u roku od 10 dana, u skladu s člankom 6. Odluke o imenovanju članova Organizacijskog odbora svjetske izložbe EXPO 2010 u Šangaju, NR Kina, podnese izvješće o dosadašnjem radu Sekcije Bosne i Hercegovine te financijsko izvješće zaključno s kolovozom 2010. godine.
Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ureda zastupnika Vijeća ministara BiH pred Europskim sudom za ljudska prava o predmetu „Ališić i dr. protiv BiH, Hrvatske, Slovenije, Srbije i Makedonije“ pred Europskim sudom za ljudska prava u svezi s povratom stare devizne štednje položene u filijali Ljubljanske banke u Sarajevu i u filijali Invest banke u Tuzli.
Zaduženi su Ministarstvo financija i trezora BiH, Federalno ministarstvo financija, Središnja banka BiH, Agencija za bankarstvo FBiH i Ministarstvo vanjskih poslova, u roku od tri dana od usvajanja ovog zaključka, imenovati stručnjake koji će intenzivno surađivati sa zastupnikom Vijeća ministara BiH u izradbi izjašnjenja i zastupanja Vijeća ministara BiH u predmetu „Ališić i dr. protiv BiH, Hrvatske, Slovenije, Srbije i Makedonije“, do okončanja postupka pred Sudom. (kraj)-Služba za informiranje VMBiH.
Posljednje vijesti