"Takoder, sada se omogucava lakše kretanje kapitala, robe, usluga i znanja. Ništa manje bitan cilj je i eliminiranje utaje poreza", rekao je ministar Bevanda.
Dodao je da je potrebno ojacati razmjenu informacija u porezne svrhe kako bi se ovi ciljevi ostvarili te dodatno unaprijedila ekonomska suradnje dvije zemlje.
Ministar financija i trezora BiH naglasio je da je sporazum izmedu BiH i Rumunije zakljucen po uzoru na tipski sporazum Organizacije za ekonomsku suradnju i razvitak o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, te da je njegovim zakljucivanjem BiH ispunila obvezu iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Veleposlanica Constantinescu istakla je da je potpisivanje ovog dokumenta bilo potrebno kako bi se osnažila suradnja BiH i Rumunjske.
Navodeci da je razmjena BiH i Rumunjske u prošloj godini iznosila 150 milijuna eura, Constantinescu je izrazila nadu da ce ovaj sporazum ohrabriti gospodarstvenike obje zemlje za unapredenje suradnje.
"U Rumunjskoj su registrirana 53 poduzeca iz BiH, a nadamo se da cemo u buducnosti u BiH imati aktivnosti rumunjskih poduzeca ", zakljucila je Constantinescu.
BiH i Rumunija i do sada su imali ugovor ove vrste zasnovan na sporazumu bivše SFRJ sa Rumunijom, a danas potpisanim sporazumom odnosi u oblasti porezne politike definirani su sukladno aktualnim vremenom i važecim zakonodavstvom.