Posljednje vijesti
Organizacija okruglog stola omogucena je uz podršku projekta “Razvoj kapaciteta u ministarstvima financija na razini BiH i na entitetskoj razini za efikasno upravljanje javnim investicijama”, financiranog od Švedske medunarodne agencije za razvojnu suradnju (SIDA).
Tijekom diskusije istaknuto je da se kvaliteta upravljanja javnim financijama još unapreduje , te da se u BiH implementiraju razliciti programi kako bi se uspostavili sustavi koji bi garantirali fiskalnu disciplinu, strateško prioritiziranje potrošnje, operativnu efekasnost u korištenju sredstava i fiskalnu transparentnost. U kontekstu integracija EU dobro upravljanje javnim finansijama postaje jedan od važnih pokretaca za povecanje kapaciteta apsorpcije BiH za IPA fondove.
Utvrdeno je da su posljednjih mjeseci uspostavljeni temelji za dalja poboljšanja u nekoliko oblasti javnih financija, a posebno u upravljanju javnim investicijama, procesu upravljanja proracunom, upravljanju dugom, stranom pomoci i strateškom planiranju.
Kako je naglašeno, postoji realna nada da bi programi, koji se trenutno implementiraju pod vodstvom ministarstava financija, institucija odgovornih za strateško planiranje i ostalih razlicitih aktera na državnoj i entitetskoj razini, mogli brzo rezultirati znacajnim poboljšanjima u alokaciji javnih sredstava za razvojne ciljeve i osigurati bolje upravljanje i vecu transparentnost javnih investicija i javne potrošnje uopce.
Ovi programi potpomognuti projektima tehnicke pomoci, fokusirani su na tri oblasti: upravljanje javnim financijama, budžetiranje i financijsku kontrolu i strateško planiranje.
Ucesnici su ocijenili da je uspostavljena bliska suradnja izmedu projekata, njihovih korisnika i drugih aktera, kako bi se napravila sinergija u implementaciji, postiglo uskladivanje metodologija i obezbjedila kompatibilnost rezultata.
Održavanje ovog okruglog stola doprinijelo je boljem razumijevanju izmedu institucija na svim razinama u pogledu važnosti suradnje na razvijanju sustava strateškog planiranja i programskog budžetiranja sukladno sa razvojnim prioritetima, ukljucujuci i prioritete u kontekstu predpristupne pomoci EU.
U radu Okruglog stola ucestvovalo je 30 visokopozicioniranih državnih službenika entitetskih i institucija na razini BiH, te predstavnika donatora, medunarodnih finansijskih institucija kao i eksperata koji imaju odgovornost i iskustvo u pružanju potpore procesu reforme u upravljanju javnim financijama.
Posljednje vijesti