Posljednje vijesti
U okviru rasprave o pitanju „mješovitih banaka“, izaslanstvo BiH je istaklo neminovnost da Republika Srbija dostavi podatke o nacinu utroška sredstava depozita mješovitih banaka kako bi se na osnovi toga mogli definirati modaliteti za kompenzaciju. Dogovoreno je da ce Slovenija nastojati do kraja godine organizirati drugi sastanak Zajednickog odbora za Aneks A na kojem ce se utvrditi modaliteti rada kako bi se provedba ovog aneksa ubrzala.
Što se tice Aneksa B, odnosno raspodjele diplomatsko-konzularne imovine bivše SFRJ, naglašena je važnost završetka raspodjele preostalog dijela DKP imovine te prodaje imovine za koju nije zainteresirana ni jedna od država nasljednica. Izaslanstvo BiH istaklo je hitnost rješavanja otvorenog bilateralnog pitanja koje BiH ima s Republikom Hrvatskom u vezi sa stecenom imovinom u Alžiru te je zatraženo što skorije dostavljanje diplomatske note od strane Republike Hrvatske.
Vezano za efikasnu implementaciju Aneksa C koji regulira pitanje raspodjele financijskih potraživanja i dugovanja bivše SFRJ, Stalni zajednicki odbor pozvao je nadležna tijela Republike Srbije da svim državama nasljednicama dostave izvješce o stanju financijske imovine njujorških Agencija Beogradske banke i Jugobanke koja je 2009. godine prenesena Agenciji za osiguranje depozita - Beograd. Visoki predstavnici su se složili da je potrebno osigurati da Zajednicki odbor za Aneks C nastavi s raspravama o pitanjima tzv. mješovitih banaka te da se sve informacije koje su potrebne za utvrdivanje financijske imovine bivše SFRJ bez odlaganja dostave navedenom odboru.
Na sastanku u Zagrebu su sve države nasljednice podržale prijedlog da se uz pomoc sredstava iz medunarodnih izvora financiranja nastoji osigurati potpora provedbi zajednickog projekta digitalizacije arhivske grade bivše države koja je predmet Aneksa D Sporazuma o sukcesiji.
U vezi s ucinkovitom provedbom Aneksa G koji regulira privatnu imovinu i stecena prava, izaslanstvo BiH je naglasilo da su odredbe Sporazuma o sukcesiji izravno primjenjive te da Sporazum kao medunarodni ugovor ima prioritet i prvenstvo u provedbi u odnosu na domace zakonodavstvo. Naglašena je potreba da vlade država nasljednica osiguraju provedbu Aneksa G u praksi sudskih i upravnih tijela te da se stave izvan snage pravni propisi koji onemogucavaju provedbu ovog aneksa.
Visoki predstavnici su se složili da sastanci ubuduce moraju biti cešce održavani kako bi se ubrzao proces provedbe Sporazuma o sukcesiji.
U skladu s nacelom rotacije, sljedecu sjednicu Stalnog zajednickog odbora sazvat ce Republika Sjeverna Makedonija najkasnije do kraja lipnja 2020. godine.
Posljednje vijesti