Posljednje vijesti
"Za to vrijeme znatno je poboljšan proces proračunskog planiranja. Uvedeno je srednjoročno planiranje proračuna putem dokumenta okvirnog proračuna (DOP), a proračunski kalendar je harmoniziran na svim razinama vlasti", pojasnio je ministar Vrankić. Kazao je kako je, trenutačno u tijeku treća faza SPEM Projekta, koja je započela u ožujku 2009. godine, a bit će okončana u ožujku 2011. godine, prestankom rada DFID-a u BiH.
"Cilj treće faze ovog projekta je osigurati daljnje unapređenje procesa srednjoročnog planiranja i izrade proračuna putem pružanja obuke osoblju sektora za proračun, ali i proračunskim korisnicima, da bi pripremali kvalitetne proračunske zahtjeve u programskom formatu, koji će odražavati vladine politike i definirati strateške ciljeve i očekivane mjere učinka", kazao je Vrankić.
Naveo je kako smatra da je SPEM Projekt jedan od najvažnijih projekata u BiH, imajući u vidu da kao glavni cilj ima analizu učinaka trošenja svih proračunskih korisnika, odnosno sredstava poreznih obveznika BiH, "a radi se o iznosu od oko 12 milijardi KM".
Ministar Vrankić je istaknuo da je od izuzetne važnosti da ova reforma bude nastavljena i u narednim godinama, kako bi novi procesi postali potpuno održivi i dostigli željenu razinu kvaliteta.
"Zato je Europskoj komisiji upućen zahtjev za nastavak financiranja reforme upravljanja javnim financijama i nakon odlaska DFID-a putem IPA projekta", rekao je Vrankić i pozvao Delegaciju Europske unije (EU) u BiH da odobri ovaj projekt.
Veleposlanik Velike Britanije u BiH Michćl Tatham u svom uvodnom obraćanju je istaknuo da je upravljanje javnim financijama uvijek značajno i aktualno pitanje, posebice u ovom trenutku, jer se mnoge vlade, uključujući i Vladu Velike Britanije, suočavaju sa velikim deficitima koje moraju smanjiti.
"To podrazumijeva donošenje izrazito važnih i osjetljivih odluka o tome kako javnu potrošnju usmjeriti i poredati po značaju kada moramo financirati važne službe kao što su zdravstvo, obrazovanje ili obrana. Što više vidim od onoga što je DFID uradio na jačanju upravljanja javnim financijama, to sam uvjereniji da zaista ima istinskih rezultata u pružanju podrške financijskim organima ove zemlje da se nose sa ovim izazovom", kazao je veleposlanik Tatham. Naveo je da je jačanje javnih financija dugoročan proces za koji treba stalno napredovanje, te da fiskalni imperativ za reformu nikada ne prestaje.
"DFID-ove projektne aktivnosti koje se odnose na upravljanje javnim financijama završit će se početkom sljedeće godine, ali za nastavak ovih reformi na sljedećoj razini bit će neophodno nastaviti tehničku pomoć jačanju upravljanja javnim financijama. Zbog toga sam veoma zadovoljan što Europska unija (EU) predlaže pružanje ove podrške kroz jedan daljnji projekt o upravljanju javnim financijama 2011. godine, kao dio programa IPA 2010", rekao je veleposlanik Tatham.
Današnja konferencije organizirana je s ciljem da se istakne napredak koji je posljednjih godina BiH ostvarila u upravljanju javnim financijama, te da se predstave naredni koraci u sklopu buduće reforme.
Posebna pažnja je posvećena potrebama vlada na svim razinama u BiH za daljnjom tehničkom pomoći neophodnom za nastavak započete reforme.
Posljednje vijesti