Održana 6. sjednica Fiskalnog vijeca u Bosni i Hercegovini

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:

Fiskalno vijece, na sjednici u Sarajevu, kojom je predsjedao predsjedatelj Vijeca ministara i Fiskalnog vijeca dr. Nikola Špirić, razmotrio je modele Instrumenta obvezne rezerve u funkciji ublažavanja negativnih efekata svjetske financijske krize. Fiskalno vijece je kao mjeru za ublažavanje efekata krize podržalo inicijativu da se izmijeni zakonska odredba koja ogranicava banke da ucestvuju u programu osiguranja depozita ukoliko njihovom kapitalu postoji ucešce državnog kapitala preko 10 odsto. Fiskalno vijece je zatražilo od Upravnog odbora Centralne banke da zauzme stav o modalitetima instrumenta, ukljucujuci i mogucnost smanjenja obvezne rezerve, vodeci racuna o potrebi obezbjedivanja što veceg iznosa sredstava za razvojne programe i programe koji su u svezi sa prevazilaženjem negativnih efekata svjetske financijske krize. (više)

Na sjednici je zakljuceno da je BiH ocuvala monetarnu stabilnost.

Fiskalno vijece je razmotrilo informaciju o sredstvima Europske komisije, namjenjenim za saniranje negativnih efekata svjetske ekonomske krize kroz IPA fond.

Programiranje sredstava iz IPA 2009 komponenta I ove godine uradeno na opctu saglasnost uz ucešce svih razina vlasti u BiH, te uz ravnomjernu izbalansiranost projekata iz FBIH i RS, te projekata koji su aplicirani u ime zajednickih institucija BiH.

Za razliku od ranijih godina, omoguceno je korišcenje sredstava iz IPA 2009 za ublažavanje posljedica ekonomske krize. Tako ce od ukupno 80,5 milijuna eura za IPA 2009, 40 milijuna eura biti iskorišteno za infrastrukturne projekte, za projekat podrške malim i srednjim preduzecima i povecanje kapaciteta Agencije za osiguranje depozita BiH.

Projekti, za koje je namijenjeno 40 milijuna eura iz IPA 2009 koristice, osim ovih grant sredstava, i skoro 250 milijuna eura povoljnih kredita kod medunarodnih financijskih institucija.

Pored toga što je omoguceno da se sredstva iz IPA koriste za ublažavanje posljedica ekonomske krize, Europska komisija je 27. 11. 2008. godine objavila Europski plan za oporavak, prema kojemu je potporaa proširena na države kandidate ili potencijalne kandidate iz Jugoistocne Europe, u obliku Paketa za odgovor na krizu od 120 milijuna eura. Paket odgovora na krizu je u proceduri usvajanja u institucijama EU. Ovaj paket ce podržati medunarodne financijske institucije sa oko 500 milijuna eura.

Fiskalno vijece je zadužilo Ministarstvo financija i trezora i entitetska ministarstva financija da pripreme potencijalne projekte u skladu sa sektorima definiranim kroz Paket za odgovor na krizu. (Taj paket obuhvata mikro kredite, kredite za mala i srednja poduzeca, fond za energetsku djelotvornost, potporu infrastrukturnim projektima na opctinskoj razini, izgradnju institucija za povecanje konkurentnosti privrede i izgradnju institucija u oblasti financijskog nadzora).

Fiskalno vijece je konstatiralo da su entitetska ministarstva financija postigla suglasnost o ponudi Svjetske banke da se izvrši promjena postojece CPL kamatne stope na fiksnu kamatnu stopu za konsolidovani zajam „B“, naslijeden sukcesijom bivše SFRJ.

Fiskalno vijece takode podržava predmetnu inicijativu i zadužuje Ministarstvo financija i trezora BiH da odmah pokrene proceduru izmjene kamatne stope, cime ce, prema procjenanama, biti ostvarena ušteda od oko 85 milijuna KM do 2026. godine.

Fiskalno vijece je zadužio ministra financija i trezora BiH Dragana Vrankica da, kao guverner za Medunarodni monetarni fond, uputi poziv ovoj medunarodnoj financijskoj organizaciji za otpocinjanje pregovora za zakljucivanje Stand by aranžmana.

S tim u svezi zadužena je savjetodavna skupina da pripremi platformu koja ce služiti kao osnov za otpocinjanje pregovora u roku od sedam dana.

Fiskalno vijece je zakljucilo da ce delegaciju za Proljecni sastanak medunarodnih financijskih institucija u Voshingtonu, kao i za konstituencu u Budvi, ciniti: predsjedatelj Vijeca ministara dr. Nikola Špiric, ministar financija i trezora BiH Dragan Vrankic, ministar financija FBiH Vjekoslav Bevanda, ministar financija RS Aleksandar Džombic i guverner Centralne banke Kemal Kozaric. (kraj)

SRPANJ 2024
Pon Uto Sri Čet Pet Sub Ned
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

SEKTORI

KATEGORIJE

Vijesti

 

Posljednje vijesti

Predstavljena analiza stanja financijskog upravljanja i kontrole u institucijama Bosne i Hercegovine Predstavljena analiza stanja financijskog upravljanja i kontrole u institucijama Bosne i Hercegovine
Izdata uvjerenja o završenim obukama iz financijskog upravljanja i kontrole Izdata uvjerenja o završenim obukama iz financijskog upravljanja i kontrole
Stvaranje preduvjeta za primjenu Globalnih standarda interne revizije u BiH Stvaranje preduvjeta za primjenu Globalnih standarda interne revizije u BiH
Jačanje svijesti rukovoditelja o značaju financijskog upravljanja i kontrole Jačanje svijesti rukovoditelja o značaju financijskog upravljanja i kontrole