Посљедње вијести
На састанку је закључено да је видан напредак у финансијском сектору односу на 2006. годину, када је рађен посљедњи преглед FSAP-a, а анализирани су подаци у надлежним институцијама ентитета и на нивоу БиХ.
Министар Шпирић нагласио је да се овог пута преглед стања финансијског сектора дешава након глобалне економске рецесије изазване финансијском кризом у развијеним земљама, те да се БиХ ове године суочила и са разорним поплавама.
„Имајући у виду размјере природне катастрофе, економија у БиХ показала је већу отпорност него што се очекивало и имаћемо позитиван економски раст. Такође, биљежимо раст прихода од индиректних пореза за 3,4 одсто у првих десет мјесеци ове године“, рекао је министар Шпирић.
Додао је да је неопходно стварати услове како би се обезбиједио значајнији економски раст, што подразумијева и провођење структуралних реформи на којима кроз своје пројекте инсистирају и ММФ и Свјетска банка.
Министар Шпирић нагласио је да је неопходно водити рачуна о уставним надлежностима код креирања препорука јер то гарантује њихову ефикасну реализацију.
Представници ММФ-а и Свјетске банке казали су да кроз Програм оцјене финансијског сектора анализирају банкарски сектор, област осигурања, платни промет и обезбјеђење од ризика у овим областима.
Нагласили су да је од посљедњег прегледа у БиХ било корисних законским измјена како би се унаприједило стање финансијског сектора, а да се неке области сада први пут анализирају.
Извјештај и препоруке Мисије ММФ-а и Свјетске банке у области FSAP-a требали би бити завршени до 18. новембра ове године.
Посљедње вијести