Посљедње вијести
Основнe темe разговара биле су мјере које би могао предузети Комитет експерата Савјета Европе за спречавање прања новца и финансирања терористичких активности – Манивал, јер БиХ није испунила своје обавезе у вези са усвајањем Законa о спречавању прања новца и финансирању терористичких активности, као и допуне Кривичног закона БиХ које су одбијене у Парламентарној скупштини БиХ у новембру прошле године.
Хенеси је обавијестила министра Шпирића да ће Манивал засједати 30. марта када ће се знати и коначан став овог комитета у Савјету Европе у вези са евентуалним мјерама које ће предузети према БиХ.
Министар Шпирић нагласио је да у оваквој ситуацији није од помоћи тражње кривца, него рјешења које ће довести до усвајања квалитетног закона на добробит свих због чега треба интензивирати разговоре међу свим актерима
„Преузимање европских стандарда у домаћем законодавству од значаје је за све нивое власти у БиХ, због чега сви требају и бити укључени у овај процес. Не би требао бити проблем што представници Републике Српске желе бити дио овог процеса, али и чланови делегације која о томе одлучује. Проблем би био да не желе да су укључени и вјерујем да има довољно простора да се проблем ријеши проактивним учешћем свих актера унутар БиХ, али и Савјета Европе“, казао је Шпирић.
Саговорници су се сложили да преостало вријеме треба да се искористи за конструктиван дијалог који може довести до рјешења.
Министар Шпирић осврнуо се и на координирајућу улогу Министарства финансија и трезора БиХ у поступку успоставе контроле преноса новца преко границе, што је једна од препорука Манивала, те додао да ће у овај процес бити укључене владе ентитета и Брчко дистрикта, као и институција која је надлежна за ову област - Управа за индиректно опорезивање (УИО) БиХ. (крај)
Посљедње вијести