Посљедње вијести
Министар Беванда истакао је да ратна дешавања у Европи утјечу и на економско стање у БиХ те да се на нижим разинама власти као и у институцијама БиХ траже рјешења за ублажавање лоших економских посљедица.
На састанку је наглашено да је ММФ дао значајан допринос приликом санирања посљедица пандемије вируса Ковид-19 јер је два пута одобрио средства за ову намјену и тај новац је током прошле године дозначен ентитетима и кантонима.
Током састанка наглашено је да су институције БиХ ушле у друго тромјесечје 2022. године уз Одлуку о привременом финансирању те да би први корак за овогодишњи буџет требало бити усвајање Глобалног фискалног оквира на сједници Фискалног савјета.
„Ми се залажемо и спремни смо да се буџет што прије припреми, али једноставно ред корака је такав да без усвајања Глобалног фискалног оквира не можемо учинити ништа у Министарству финансија и трезора. Трудимо се да у овим условима осигурамо колико је могуће неометано функционирање институција уз одлуке о привременом финансирању“, нагласио је министар Беванда и подсјетио да се спољни дуг редовито измирује због прописа Закона о финансирању институција БиХ.
Саговорници су се сложили да се нужно вратити спровођењу низа реформи у БиХ управо како би се спријечиле негативне посљедице економских криза које се из Европе и свијета рефлектују и на подручје БиХ.
Састанку је, осим сарадника министра Беванде, присуствовао и резидентни представник ММФ-а у БиХ Ендрју Џуел.
Посљедње вијести