Посљедње вијести
„У свакој држави буџет је основни финансијски документ и његово усвајање је озбиљан процес. Овдје имамо ситуацију да није засједао Фискални савјет БиХ, који мора усвојити Глобални фискални оквир, а ни из Предсједништва БиХ још нам није достављен буџетски захтјев за 2020. годину. Очито се буџетом бави само Министарство финансија и трезора БиХ због чега смо и ургирали да се састане Фискални савјет БиХ“, нагласио је министар Беванда.
На састанку је констатовано да је на снази привремено финансирање и да то не може бити корак ка новом аранжману с ММФ-ом нити наставку постојећег јер се очекује усвајање буџета и провођење реформи преузетих на основу Писма намјере које су представници власти у БиХ потписали.
Наглашено је да је формирање и функционисање власти и даље приоритетна тема у БиХ, али и предуслов да се настави провођење реформи планираних кроз аранжман с ММФ-ом и другим финансијским институцијама с којима БиХ има кредитне уговоре за које није окончана процедура ратификације у Парламентарној скупштини БиХ.
Саговорници су се сложили да ће разговори о будућој сарадњи бити много конкретнији након што се оконча процес формирања власти у БиХ како би се о новим програмима одлучивало у пуном капацитету.
До сада су у оквиру проширеног аранжмана између БиХ и ММФ-а на рачуне ентитета уплаћене двије транше од око 150 милиона КМ по транши, а укупна вриједност кредитног програма, који је стопиран у јуну 2018. године, износи око 1,1 милијарду КМ.
Састанку је, осим сaрадника министра Беванде, присуствовао и резидентни представник ММФ-а у БиХ Ендру Џевел.
Посљедње вијести