Посљедње вијести
“Дуг бивше СФРЈ према бившој ЧСФР је питање које није ријешено ни након 32 године од распада СФРЈ, те га сматрам једним од важнијих питања сукцесије између Босне и Херцеговине и Републике Чешке, нагласио је Хасановић који је, као шеф Преговарачког тима за провођењеСпоразума о питањима сукцесије учествовао на састанку заједно са вицегувернерком Централне банке у БиХ и овлаштеном представницом БиХ за провођењеАнеxа Ц Споразума о сукцесији Ернадином Бајровић.
Замјеник министра финансија и трезора истакаоје важност узајамног поштовања и сарадње у транспарентности и доступности документације како би се тачно утврдио износ дуговања. Нагласио је да је потребно провјерити легитимитет и вјеродостојност налога који се односе на Босну и Херцеговину, те заједно са свим државама насљедницама постићи договор у Заједничкој радној комисији за Анекс Ц о дистрибуцији дуга, који треба да се заједнички утврди на дан 04.04.1991. године, када је Народна банка Југославије прекинула исплате према државама насљедницама. Због тога се стање клириншког рачуна на тај датум сматра неалоцираним дугом и он би се требао подијелити према процентима наведеним у Споразуму о питањима сукцесије из 2001. године.
За Босну и Херцеговину крајње је неприхватљиво и у потпуности одбацујемо праксу билатералног рјешавања овог питања, као што је то урадила Република Србија, јер није у духу Споразума о питањима сукцесије, рекао је Хасановић. Такође, нагласио је, одбацујемо излагање Босне и Херцеговине непринципијелним притисцима, те позивамо све државе насљеднице на одговорно провођење Споразума о питањима сукцесије, посебно Анекса Ц, како бипостиглизаједничкидоговор.
Посљедње вијести