Посљедње вијести
Извјештај о извршењу буџета институција БиХ и међународних обавеза БиХ за период јануар - март 2010. године
Савјет министара БиХ утврдио је Извјештај о извршењу Буџета институција БиХ и међународних обавеза БиХ за период јануар - март 2010. године, који ће Министарство финансија и трезора доставити Предсједништву БиХ у даљну процедуру.
Према Извјештају, укупно остварени приходи у прва три мјесеца ове године износе 210.707.142 КМ или 20 посто у односу на приходе планиране Буџетом. У истом периоду расходи Буџета институција БиХ износили су 210.707.213 КМ или 17 посто у односу на одобрени буџет.
У извјештајном периоду за сервисирање спољњег дуга укупно је обезбијеђено 42.308.588,36 КМ, од чега је Федерација БиХ издвојила 25.854.278,99 КМ, Република Српска 15.205.776,12 КМ, Брчко Дистрикт БиХ 31.553,86 КМ, а државне институције 1.216.979,39 КМ.
Усвојена Информација Министарства финансија и трезора о имплементацији Платформе за расподјелу ДКП имовине бивше СФРЈ
Савјет министара БиХ усвојио је Информацију Министарства финансија и трезора о имплементацији Платформе за расподјелу ДКП имовине бивше СФРЈ.
Министарство спољних послова и Министарство финансија и трезора БиХ задужени су да интензивирају активности како би се деблокирао преговарачки процес расподјеле ДКП имовине бивше СФРЈ.
Задужен је овлаштени преговарач за Анекс Б Аднан Хаџикапетановић да, у сарадњи с члановима преговарачких тимова осталих држава - насљедница бивше СФРЈ, предузме неопходне активности како би се преговарачки процес расподјеле ДКП имовине бивше СФРЈ наставио и што прије окончано.
Вриједност ДКП имовине бивше СФРЈ процијењена је на 266.400.000,99 америчких долара, од чега БиХ треба припасти 15 посто или 39.960.000,00 америчких долара. До сада је Босни и Херцеговини припала само амбасада у Лондону, а преговори делегација држава - насљедница се настављају.
Делегација БиХ у овим преговорима заступаће регионалне и економске интересе БиХ у расподјели ове имовине дефинисане Платформом за расподјелу ДКП имовине бивше СФРЈ, коју је Савјет министара БиХ усвојио крајем 2005. године.
Утврђен Приједлог основа за закључивање Оквирног финансијског споразума између БиХ и Развојне банке Савјета Европе за изградњу државног затвора
Савјет министара БиХ утврдио је Приједлог основа за закључивање Оквирног финансијског споразума између Босне и Херцеговине и Развојне банке Савјета Европе за изградњу државног затвора. Предлагач, Министарство финансија и трезора, доставиће Приједлог основа Предсједништву БиХ у даљну процедуру, а за потписника предложен је министар Драган Вранкић.
Развојна банка Савјета Европе је БиХ одобрила кредит за изградњу државног затвора вриједан 19,3 милиона евра. Овај пројект препознат је као приоритет у Европском партнерству и Вишегодишњем средњорочном планском документу који су основа за финансирање из ИПА-е за 2009. годину у износу од четири милиона евра грант помоћи.
Поред ових средстава, извори финансирања овог пројекта су буџетска средства у износу од 6,77 милиона евра, као и средства других донатора.
Затворски комплекс састојаће се од три блока смјештајних просторија те зграде за активности и медицинских просторија, као и затворене просторије за посјете. Локација затвора је Општина Источна Илиџа - Источно Сарајево и биће удаљен 10 километара од зграде Суда БиХ.
Прихваћена Иницијативу за вођење преговора ради закључивања Уговора о гаранцији између БиХ и ЕБРД по Уговору о зајму за Водовод и канализацију Бијељина
Савјет министара БиХ прихватио је Иницијативу за вођење преговора ради закључивања Уговора о гаранцији између Босне и Херцеговине и Европске банке за обнову и развој по Уговору о зајму између Водовода и канализације Бијељина а.д. и Европске банке за обнову и развој – Бијељина друга фаза – Постројење за пречишћавање отпадних вода. Делегацију БиХ за преговоре предводиће министар финансија и трезора БиХ или овлаштено лице.
Овим уговором Европска банка за обнову и развој даје зајам Водоводу и канализацији Бијељина а.д. у износу од пет милона евра, уз гаранцију Босне и Херцеговине и подгаранцију Републике Српске. Рок отплате зајма је 15 година, укључујући 3,5 година грејс периода уз повољну каматну стопу.
Укупна вриједност пројекта је 23,0 милиона евра, од чега Европска банка за обнову и развој – пет милиона, Шведска агенција за међународни развој (СИДА) грант - 4,3 милиона евра, Европска унија грант – седам милиона евра и Општина Бијељина - 6,7 милиона евра.
Реализација овог пројекта представља наставак Пројекта канализационог система Бијељине из 2007. године који је Европска банка за обнову и развој финансирала са седам милиона евра.
Овим средствима биће финансирани изградња постројења за пречишћавање отпадних вода, даљни развој система канализације и проширење водоводне мреже у Бијељини.
Донесено више одлука о накнадама за рад у тијелима и комисијама на државном нивоу
Савјет министара БиХ донио је више одлука о накнадама за рад у тијелима и комисијама на државном нивоу у препорученим износима од стране Министарства финансија и трезора БиХ, а у складу са Законом о платама и накнадама у институцијама БиХ и Одлуком о критеријима за утврђивање новчане накнаде за рад у управним одборима, надзорним и другим одборима и другим радним тијелима из надлежности институција Босне и Херцеговине.
Донесене су појединачне одлуке о накнадама за рад: Радне групе за израду Приједлога стратегије Босне и Херцеговине за превенцију и борбу против тероризма за период 2010-2013.године (једнократна накнада за рад члановима које су предложиле институције БиХ у износу од 752,00 КМ); већином гласова Одлука о накнадама Савјету Регулаторне агенције за комуникације (мјесечна накнада за предсједавајућег у износу од 600,00, а за чланове 500,00 КМ); Међудржавне комисије за праћење провођења и примјену Уговора о пловидби пловним путевима унутрашњих вода и њиховом обиљежавању и одржавању (накнада за чланове у нето износима од 70,00 КМ до 525,00 КМ, а за предсједавајућег 875,00 КМ); Савјета за спорт Босне и Херцеговине (накнада за експерте - за предсједавајућег 500,00 КМ мјесечно, а за чланове 400,00 КМ); Радне групе за израду Акционог плана за провођење Стратегије Босне и Херцеговине за борбу против организованог криминала 2009-2012 (једнократна накнада члановима које су предложиле институције БиХ 752,00 КМ); Одбора Агенције за јавне набавке (члановима 500,00 КМ мјесечно, а представницима који присуствују сједницама по овлаштењу 250,00 КМ); Комисије за лијекове Агенције за лијекове и медицинска средства Босне и Херцеговине (предсједнику мјесечна накнада 300,00 КМ, члановима 250,00 КМ мјесечно); Комисије за медицинска средства Агенције за лијекове и медицинска средства Босне и Херцеговине (предсједнику мјесечна накнада 300,00 КМ, члановима 250,00 КМ); Комисије за клиничка испитивања Агенције за лијекове и медицинска средства Босне и Херцеговине (предсједнику мјесечна накнада 300,00 КМ, члановима 250,00 КМ); Савјета за генетички модификоване организме (мјесечна накнада предсједнику и замјенику предсједника 400,00 КМ, а члановима Савјета 300,00 КМ); Савјета за статистику Босне и Херцеговине (мјесечна накнада члановима 300,00 КМ и то само члановима који нису из институција БиХ ); те Одлуку о висини трошкова полагања стручног испита заводских службеника у заводима за извршење кривичних санкција, притвора и других мјера Босне и Херцеговине и одређивању накнаде за рад члановима Комисије за полагање стручног испита заводских службеника (по испитаном кандидату накнада за предсједника 40,00 КМ, за члана 30,00 КМ, за секретара 20,00 КМ и за записничара Комисије 10,00 КМ)
Савјет министара није донио одлуку о накнадама за рад чланова Комисије за јавне набавке робе, радова и услуга за Зграду пријатељства - Објекат 3, којом је била предвиђена једнократна накнада за чланове у периоду од 5.7.2007. до 9.6.2008. године по 3.465,00 КМ. Закључено је да национални координатор за ХиПЕРБ члановима ове комисије, на основу уговора о дјелу, исплати накнаду у висини од 1.000,00 КМ. /Служба за информисање СМБиХ
Посљедње вијести