Prema podacima Ministarstva finansija i trezora, sadašnji nivo zaduženosti, odnosno vanjski dug BiH, iznosi šest milijardi KM, dok ugovorena kreditna sredstva, koja se ne koriste, iznose gotovo dvije milijarde KM, zbog čega je samo u 2010. godini, plaćeno 3.900.000 KM troškova naknade na neiskorištena sredstva. Po planiranom, s aranžmanom MMF-a, zaduženost BiH će biti povećana tako da će otplatna kvota porasti u 2014. godini sa ovogodišnjih 360 milijuna KM na 1,1 milijardu KM. Parlamentarna skupština BiH je zbog navedenog i donijela zaključak da se pripremi strategija zaduživanja.
S obzirom da je u Parlamentarnoj skupštini BiH, zakazana i javna rasprava o realizaciji projekta Koridor V.c, jako je bitno, ponovo, čuti sve stavove i obrazloženja, posebno jer na Koridoru V.c imamo trenutno osigurana sredstva, ali zbog loše realizacije plaćamo ne male zatezne penale na nepovučena sredstva (procenat povučenosti za projekt u cjelini iznosi 21,19%). Do sada smo ukupno platili zatezne penale za neiskorišćena sredstva namijenjena izgradnji Koridora Vc u iznosu od čETIRI miliona KM. Napominjem, i da se Bosna i Hercegovina u finansijskom sporazumu za Koridor V.c obavezala na ravnomjeran i jednak tretman svih dionica, a Vijeće ministara BiH je svojim zaključcima obavezalo niže nivoe vlasti da preduzmu aktivnosti za rješavanje problema u implementaciji ovog projekta. Iako su sredstva osigurana, evidentno je opstruiranje radova.
U vezi s tim smatram da je potrebno završiti sve potrebne procedure pa tek onda pokrenuti proceduru zaduživanja kako se ne bi stvarali dodatni troškovi zbog evidentnog zastoja u implementaciji. Jer, očigledno je, da ne postoji niti spremnost niti tehnička osposobljenost za izgradnju određenih dionica, pa je zbog toga upitna i opravdanost daljnjeg zaduživanja, a posebno kad se ne poštuju odluke ni izvršne ni zakonodavnih vlasti.
Ministarstvo finansija i trezora koje vodim, dokazalo je spremnost na izgradnju državnih institucija, a pogotovo za osiguranje sredstava za realizaciju projekata i u Federaciji BiH i u Republici Srpskoj. Istaknuću, da je ovo ministarstvo zaduženo voditi pregovore oko osiguranja izvora za finansiranje svih projekata u BiH. Trenutno se implementiraju potpisani sporazumi za investicione projekte u vrijednosti od 1,6 milijarde eura, dok su u pripremi za zaključivanje sporazumi u vrijednosti od 1,1 milijarde eura. Iz toga proizlazi i pravo pitanje - ko ruši državu? - oni koji osiguravaju sredstva za investicione projekte ili oni koji ne implementiraju sredstva.
Ističem i vrlo negativan odnos određenih predstavnika Vlade FBiH i SDP BiH, koji su kroz nepoštivanje Vijeća ministara BiH i uloge državnih institucija, te kroz neutemeljene optužbe i progon, bez odgovornosti prema javnosti i uz zanemarivanje svojih propusta u radu pokazali svoj pravi karakter.„