U organizaciji Centralne harmonizacijske jedinice Ministarstva finansija i trezora Bosne i Hercegovine (CHJ MFiT BiH) u Sarajevu je 16. februara 2017. godine održana radionica na kojoj su revizorima Ureda za reviziju institucija BiH predstavljeni dosadašnji rezultati uspostave sistema finansijskog upravljanja i kontrole u institucijama BiH.
Održana radionica rezultat je dogovora rukovodstava CHJ MFiT BiH i Ureda za reviziju institucija BiH o jačanju institucionalne saradnje kako bi se i kroz razmjenu iskustava unaprijedio sistem kontrola i upravljanja budžetskim sredstavima.
„Inicijativa o saradnji Centralne harmonizacijske jedinice Ministarstva finansija i trezora BiH i Kancelarije za reviziju institucija BiH pokrenuta je s ciljem da posao upravljanja javnim rashodima bude u skladu s dobrim praksama i preporukama Evropske komisije a kako bi efekti poslovanja bili mjerljivi u dužem periodu. Naravno, cilj ove razmjene iskustava je i da javnost upoznamo s onim što radimo, da se javnost uvjeri da oni koji su zaduženi za unapređenje kontrola svoj posao rade u skladu s najboljim praksama“, izjavio je Ranko Šakota, direktor CHJ MFiT BiH.
Podsjetio je da je CHJ MFiT BiH, u skladu sa Zakonom o finansiranja institucija BiH, kreirala model i smjernice za sistem finansijskog upravljanja i kontrole u institucijama BiH naglasivši da se povratna informacija o njegovom funkcionisanju dobija kroz godišnji konsolidovani izvještaj i kroz izvještaje Ureda za reviziju institucija BiH i interne revizije.
Jasmin Pilica, zamjenik generalnog revizora Ureda za reviziju institucija BiH, kazao je da je međusobna saradnja Ureda i CHJ MFiT BiH zakonska obaveza, ali i obaveza proizišla iz okvira međunarodnih standarda revizorskih institucija.
„Ovu radionicu razumijevamo kao razmjenu iskustava kako bi ona rezultirala poboljšanjem vas kao stručnjaka, u konačnici i poboljšanjem cijelog sistema“, naglasio je Pilica obraćajući se učesnicima radionice.
Revizorima Ureda za reviziju institucija BiH predstavnici CHJ MFiT BiH prezentirali su rezultate uspostave sistema finansijskog upravljanja i kontrole u svim institucijama BiH, a kao primjer dobre prakse učesnicima je predstavljen model uvođenja i razvoj ovog sistema u Agenciji za sigurnost hrane BiH.