Na sastanku je konstatovano da je ekonomska kriza prisutna u okruženju, ali i u svijetu te da je neophodno prilagoditi finansijsko poslovanje i fiskalnu poltiku datom trenutku te imati u vidu uticaj inflacije na osjetljive socijalne kategorije.
Ministar Bevanda informisao je delegaciju MMF-a o situaciji u vezi s usvajanjem Budžeta institucija BiH za iduću godinu, te naglasio da je Zakonom o finansiranju institucija BiH osigurano servisiranje vanjskog duga i taj segment nije upitan.
Prema riječima ministra Bevande, važno je usvojiti novi budžet, između ostaog, i zbog obaveza koje su stvorene nakon što su u Parlamentarnoj skupštini BiH usvojene izmjene i dopune Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, jer je nužno osigurati sredstva za planirana povećanja.
„Ministarstvo finansija i trezora BiH dostavilo je Nacrt budžeta za iduću godinu Vijeću ministara na usvajanje, a Fiskalno vijeće BiH na prethodne dvije sjednice nije usvojilo Globalni fiskalni okvir jer nije bilo saglasnosti. Trudimo se da u ovim uslovima osiguramo koliko je moguće neometano funkcioniranje institucija i u prvim mjesecima naredne godine, te očekujemo brzo formiranje vlasti“, naglasio je ministar Bevanda.
Sagovornici su se složili da je saradnja s MMF-om dobra praksa jer uključuje i provedbu strukturalnih reformi.
Ministar Bevanda naglasio je da je usvojena Strategija unapređenja upravljanja javnim finasijama za petogodišnji period te da je usaglašena sa entitetskim vladama i Vladom Brčko distrikta, što je bila jedna od strukturalnih refomri.
Ministar Bevanda zahvalio se predstavnicima MMF-a zbog značajnog doprinosa prilikom saniranja posljedica pandemije virusa Covid-19 jer su dva puta odobrena sredstva za ovu namjenu i taj novac je tokom prošle godine doznačen entitetima i kantonima.
Čelnici MMF-a zahvalili su se ministru Bevandi na dugogodišnjoj uspješnoj saradnji uz očekivanje da će nastavak rada sa novim vlastima u BiH biti uspješan.
Sastanku je nazočio i rezidentni predstavnik MMF-a u BiH Andrew Jewel.